صادرات مواد شیمیایی

صادرات در زبان انگلیسی Export گفته می شود که معنای لغوی آن منتقل کردن گمرکی و رسمی خدمات یا کالا به دیگر کشور هاست . در مجموع می توانیم به این تعریف برسیم که صادرات فروش کالا و یا ارائه ی خدمات به خارج از مرز های گمرکی کشور صادر کنند گفته می شود . درنتیجه به کشور تولید کننده محصول یا ارائه کننده خدمات کشور صادر کننده و به کشوری که خریدار آن کالا یا خدمات است نیز کشور وارد کننده گفته می شود .

 

مهمترین مزیت های صادرات

تا به اینجا در خصوص معنای لغوی و مفهوم کلی صادرات صحبت کردیم حال می خواهیم برخی از مزیت های این موضوع را با هم بررسی کنیم .
یکی از مزیت های صادرات این است که باعث به وجود آمدن رقابت در بازار جهانی می شود به نحوی که در بین کشور های صادر کننده نوعی رقابت در خصوص بالا بردن سطح کیفیت محصولات و خدمات به وجود می آید .

همین امر سبب می شود که شرکت ها به افزایش مهارت کارکنان خود اهمیت ویژه ای بدهند که در نهایت منجر به تربیت نیروی با تجربه و با مهارت بالا خواهد شد . در حقیقت شرکت هایی که قصد مطرح بودن در بازار های جهانی را دارند ناچارند تا با بالا بردن دانش و مهارت کارکنان خود سطح کیفی تولیدات را بالا ببرند .

صادرات کالا همچنین سبب نجات شرکت ها و گاهی نجات کشور در شرایط رکود نیز می شود . چرا که در زمان رکود آن شرکت دارای بازار خارجی مناسبی است که بخش زیادی از هزینه های آن را پاسخ می دهد . پس در نتیجه صادرات می تواند به رشد اقتصادی کشور ها و به وجود آمدن یک تعادل اقتصادی در آن ها کمک شایانی کند .

در آخر بیان یک نکته خالی از لطف نیست که اقتصاددانان سبک کلاسیک و نئوکلاسیک بالا رفتن سطح کیفی محصولات ، به وجود آمدن رقابت و خلاقیت و در کل تحرک اقتصادی کشور های در حال توسعه را مدیون مراودات خارجی آن کشور با سایرین می دانند .

صادرات مواد شیمیایی

قوانین صادرات مواد شیمیایی

  • تمام صادر کنندگان مواد شیمیایی قبل از صادر کردن هرگونه مواد شیمیایی باید تمام مشخصات محصولات خود را برای برچسب کشوری به وزارت درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت بهداشت ارسال کنند.
  • تمامی صادر کنندگان موظف به رعایت کامل مفاد دستور العمل کشوری می باشند .
  • صادر کردن هرگونه مواد و فرآورده هایی شیمیایی که فاقد برچسب کشوری مواد شیمیایی هستند ممنوع می باشد .
  • رعایت نکات حفاظتی و ایمنی بر روی ظروف و بسته های دارای مواد شیمیایی الزامی است .
  • صادر کنندگان مواد شیمیایی باید از وزارت صنعت و معدن مجوز لازم را جهت صادرات کسب کرده باشند .
بازگشت به بالا